Հոկտեմբերի 5-ին Բիշքեկում աշխատանքն է շարունակել ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը:
Տեղի է ունեցել մշտական կոմիտեի նիստ, որի ընթացքում վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելին տեղեկատվություն է ներկայացրել իր գործունեության մասին, անդրադարձել նաեւ ՀՀ կատարած այցելությանը՝ նշելով այցի ընթացքում քննարկված բազմաթիվ հարցերը, այդ թվում ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդիրը: «Ես ուրախ էի տեսնել ընտրական եւ առհասարակ օրենսդրությունը բարեփոխելու ընդհանուր քաղաքական կամք: Հուսով եմ, որ այդ փոխհամաձայնությունը տեղի կունենա»,-ասել է Գեորգի Ծերեթելին: Նա կարեւորել է Հայաստանում կատարվող բարեփոխումները, կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Վեհաժողովի նախագահն ընդգծել է իր հանդիպումները ՀՀ նախագահի, ԱԺ նախագահի հետ: Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողության հետ հանդիպումը հնարավորություն է տվել նրան հասկանալու, թե ինչ են մտածում հայ երիտասարդները վաղվա օրվա մասին:
Նախագահ Գեորգի Ծերեթելին ընդգծել է, որ պատրաստակամ է առաջ մղել խորհրդարանական ժողովրդավարությունը եւ դիվանագիտությունը:
Վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը եւս անդրադառնալով Գեորգի Ծերեթելիի՝ Հայաստան կատարած այցին, նշել է, որ վերջին 7 տարիների ընթացքում այն առաջին էր: Այդ ընթացքում ԽՎ նախագահը հանդիպել է նաեւ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության, խմբակցությունների ղեկավարների եւ ԱԳ նախարարի հետ, տեղի են ունեցել հետաքրքիր եւ օգտակար բանավեճեր ԵԱՀԿ ԽՎ-ի եւ ՀՀ ԱԺ-ի հետագա համագործակցության շրջանակում:
Խոսելով վեհաժողովի գործունեության եւ օրակարգային հարցերի մասին՝ Հերմինե Նաղդալյանն ասել է. «Մենք կուզենայինք, որ ԽՎ-ն ավելի ակտիվ լիներ ցեղասպանությունների դեմ պայքարի հարցերում, քանի որ հիմա կառույցը բավականին հեռու է այլ միջազգային կազմակերպությունների ջանքերից: Կցանկանայինք, որ Հարավային Կովկասում վեհաժողովի ղեկավարության ակտիվությունը տարածվի նաեւ Հայաստանում կատարվող մարդու իրավունքների, հանդուրժողականության, խտրականության եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների պայքարի միջոցառումների վրա»:
Ադրբեջանի պատվիրակության ներկայացուցիչն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտություն կարգավորմանը՝ նշելով որ բանակցություններն ըստ էության ընդհատված են: Նա նշել է, որ ՀՀ նոր ղեկավարությունը ձգտում է հնի նման ձգտում է Արցախը ներգրավել բանակցություններում: Նա հույս է հայտնել, որ ԽՎ նախագահի՝ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի նշանակվելուց հետո հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները քննարկման առարկա կդառնան: Հայկական կողմին ուղղված մեղադրանքներ են հնչել՝ օկուպացիա, փախստականներ, միջազգային իրավունքի նորմերի խախտում, տարածքային ամբողջականության հարց եւ այլն:
Հերմինե Նաղդալյանն իր խոսքում անդրադարձել է հնչած մեղադրանքներին՝ ընդգծելով, որ ԼՂ ժողովրդի պայքարը ինքնորոշման եւ կյանքի իրավունքի պայքար է:
«ԼՂ ժողովուրդն իր հողի վրա ապրելու եւ իր ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու խնդիր է դրել, որը Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի 10 հավասարազոր սկզբունքներից մեկն է: ԼՂ ժողովուրդն ինքնորոշման մասին հանրաքվե է անցկացնել միջազգային օրենքներին եւ նորմերին համապատասխան: ԵԱՀԿ ՄԽ-ն միջազգային միակ համաձայնեցված մանդատ ունեցող ձեւաչափն է ԼՂ հակամարտության խնդրով: ԵԱՀԿ ԽՎ ներկայացուցիչները հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ իրենց գործունեությունը պետք է սկսեն եւ իրականացնեն հենց ԼՂ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներից եւ շփումներից: Լավագույն ներդրումը հակամարտության կարգավորման գործում կատարում է ԼՂ ժողովուրդը, ով խաղաղ ժողովրդավարական ճանապարհով կառուցում է իր պետությունը»,-ընդգծել է հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարը:
ԽՎ նախագահը նշել է, որ կա միջազգային բանակցային ձեւաչափ, առկա են միջազգային փաստաթղթեր եւ կառույցի գործունեությանը պետք է համապատասխանի դրանց:
Քննարկվել են օրակարգային այլ հարցեր եւս:
Մշտական կոմիտեի նիստից հետո տեղի է ունեցել գենդերային հարցերին առնչվող միջոցառումը, որը կազմակերպել էր Ղրղզստանի խորհրդարանի Կանանց ֆորումը: Քննարկվել են գենդերային հավասարության խնդիրները: Այս ուղղությամբ մեր Հայաստանում կատարվող աշխատանքները ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ աշնանային նստաշրջանի երրորդ նիստը՝ «Քաղաքացիների մասնակցությունն անվտանգ հասարակությունների ստեղծման գործում» խորագրով:

В Бишкеке завершилась осенняя сессия ПА ОБСЕ
По повестке сессии обстоятельно выступили председатель ПА Георгий Церетели, руководитель армянской делегации в Ассамблее Эрмине Нагдалян и делегаты других стран, в частности Азербайджана.
Председатель ПА Георгий Церетели представил свою деятельность, обратился также к визиту в Армению, отметив, что в ходе поездки были обсуждены многочисленные вопросы, в том числе проблема урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Он подчеркнул важность проводимых в Армении реформ, борьбы с коррупцией, отметил встречи с Президентом РА, Председателем НС РА.
Георгий Церетели особо выделил свою готовность продвигать парламентскую демократию и дипломатию.
Глава делегации НС РА Эрмине Нагдалян, обратившись к визиту г-на Церетели в Армению, отметила, что это был первый визит за последние 7 лет. В ходе его председатель ПА встретился также с армянской делегацией в ПА, руководителями фракций НС и министром иностранных дел РА, состоялись интересные и полезные дискуссии в рамках дальнейшего сотрудничества ПА ОБСЕ и НС РА.
Эрмине Нагдалян в своем выступлении отметила: “Мы надеемся на более активное выступление ПА в борьбе против геноцидов, так как  ныне структура довольно далека от усилий других международных организаций.   Хотелось бы, чтобы активность руководства Ассамблеи на Южном Кавказе распространилась также на предпринимаемые в Армении меры по защите прав человека, борьбе с   дискриминацией и преступлениями против человечества”.
Глава делегации НС РА в Ассамблее, в частности, коснулась проблемы урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
“Народ НК поставил задачу жить на своей земле и распоряжаться своей судьбой, что является одним из 10 равнозначных принципов Хельсинкского заключительного акта.  Народ НК провел референдум о самоопределении в соответствии с международными законами и нормами. МГ ОБСЕ – единственный имеющий согласованный мандат международный формат по НК-конфликту. Представители ПА ОБСЕ свои действия по урегулированию конфликта должны начинать и осуществлять именно со встреч и контактов с представителями НК. Самый весомый вклад в урегулирование  конфликта вносит народ НК, мирным демократическим путем созидающий свое государство”, - подчеркнула глава армянской делегации.
Председатель ПА Георгий Церетели отметил, что есть международный переговорный формат, есть международные документы, и деятельность структуры должна соответствовать им.
Обсуждены также другие повесточные вопросы.
После заседания постоянного комитета состоялось мероприятие по гендерным вопросам, организованное Женским форумом парламента   Кыргызстана. Обсуждены вопросы гендерного равенства. Руководитель делегации НС РА представила работу Армении в этом направлении.
Следующее заседание осенней сессии ОБСЕ прошло под девизом “Участие граждан в создании безопасных обществ”.